EDYTA I JÓZEF NOWAK
GOPODARSTWO ROLNE

AKTUALNOŚCIO NAS:
Edyta i Józef Nowak. Obydwoje mamy wykształcenie rolnicze, ale to Józef pochodzi z rolniczej rodziny (może to dlatego nie bardzo chciał wracać na wieś) Długo przekonywałam go, aby zgodził się na kupno gospodarstwa.
W 1995 roku sprzedaliśmy wszystko co mieliśmy i kupiliśmy ziemię z zabudowaniami gospodarskimi. Początki były bardzo trudne. Zaczynaliśmy bez sprzętu rolniczego i bez środków na odnowienie produkcji rolniczej. W domu nie było wody ani ogrzewania, a w czasie burzy okazało się, że dach wymaga generalnego remontu. Mój początkowy entuzjazm mocno przygasł w obliczu kolejnych niepowodzeń, ale gdzieś w środku tkwiło przekonanie, że jesteśmy na dobrej drodze.
Przełomową decyzją okazało się przestawienie gospodarstwa na produkcję ekologiczną. Od tej chwili wszystko zaczęło  układać się lepiej. Plony z roku na rok były bardziej stabilne, ziemia bardziej żyzna, a rośliny i zwierzęta zdrowsze. Nigdy nie żałowaliśmy tej decyzji i staliśmy się zagorzałymi  propagatorami rolnictwa ekologicznego. Już nie jesteśmy jedynym gospodarstwem ekologicznym w naszej wiosce-namówiliśmy innych rolników na ten sposób gospodarowania. Mamy nadzieję, że w przyszłości Kluczkowo stanie się wioską ekologiczną.

O GOSPODARSTWIE
Nasze gospodarstwo „BIOEDEN” położone jest w województwie zachodniopomorskim, w małej wiosce Kluczkowo, 7 km od Świdwina. Zajmuje obszar 12,5 ha, a produkty w nim wytwarzane zapewniają nam samowystarczalność żywnościową. Nadwyżki produkcji przeznaczamy do sprzedaży bezpośredniej. Od lat posiadamy certyfikat AGROBIOTESTU –akredytowanej jednostki certyfikującej.
W gospodarstwie staramy się zachować dużą bioróżnorodność, można więc u nas zaopatrzyć się w większość produktów żywnościowych. To czego nie ma u nas, jest u naszych ekologicznych sąsiadów.


Z lewej strony zdjęcia nasza rodzina na Ogólnopolskich Dożynkach Ekologicznych w Przysieku. W 2008 r mieliśmy zaszczyt być starostami tych dożynek

Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Ekoland. Na zdjęciu członkowie Zarządu Ekolandu podczas wizyty w naszym gospodarstwieLatem organizujemy DNI OTWARTE w naszym gospodarstwie. Zapraszamy konsumentów, którzy mogą obejrzeć gospodarstwo, poznać nasze zwierzęta, posmakować produktów i zakupić żywność  również od innych rolników ekologicznychNiedaleko gospodarstwa, wśród lasów, znajduje się piękne jezioro

Copyright (c)2010